Bychlewskie zwyczaje związane z Zaduszkami

          1 i 2 listopada to dni, w których wspominamy zmarłych. 1 listopada obchodzone jest katolickie święto Wszystkich Świętych, 2 listopada obchodzony jest Dzień Zaduszny, czyli właściwe Święto Zmarłych. Dawniej wierzono powszechnie, że w noc przed Dniem Zadusznym zmarli przychodzą do domu podglądać i oczekują od rodziny pomocy. Przestrzegano zakazu wykonywania prac polowych, wykonywania czynności ostrymi narzędziami (cięcie słomy, rąbanie drewna), aby jakiejś duszy nie skrzywdzić. Obdarowywano również ubogich, aby się modlili za zmarłych.

 We współczesnych zwyczajach niewiele przetrwało z dawnych obrzędów, chociaż do dnia dzisiejszego niektóre starsze osoby w Bychlewie w tym czasie np. nie wieszają prania (dawniej wierzono, że zaplatają się w nie dusze przodków i nie będą mogły wrócić do swojego świata).

Dzisiejsze obchody to przede wszystkim modlitwa na cmentarzu za dusze zmarłych oraz porządkowanie i ustrajanie grobów kwiatami, palenie zniczy.

Mamy w Bychlewie jeszcze jeden zwyczaj, nie wiadomo właściwie od kiedy (na pewno występujący przed wojną – wg opowieści gospodyń z Bychlewa, które pamiętają tamte czasy). Jest to przyrządzanie rozgrzewającego napoju alkoholowego na bazie kukułek i krówek (w czasach, gdy nie było krówek, używano masła, cukru i mleka i samemu robiono masę krówkową).

Po powrocie z cmentarza, w domu spotykały się całe rodziny i wspominały zmarłych przodków. Podawano bigos oraz kaszankę i kiełbasę na ciepło.

Na rozgrzewkę pito właśnie mocną grzankę.

Do tej pory wiele rodzin praktykuje ten zwyczaj. Dla przypomnienia podajemy przepis:

W garnku rozpuścić 0,5 kg krówek i 0,5 kg kukułek z dodatkiem szklanki wody. Dodać kakao (kilka łyżek) lub gorzką czekoladę.  Zdjąć z ognia, trochę przestudzić i wlać alkohol (bimber lub spirytus: około 0,3 litra – gdy będzie za mocne dodać wody, gdy za gęste – wódki). Wymieszać. Podawać na gorąco w  szklankach literatkach (angielkach) lub małych filiżankach. Podawać na ciepło.

Grzanki z alkoholem nie wolno gotować i nadużywać :)